TEKNİK BİLGİLER

Naylon (Polyamid) 12 ve Naylon 6 Hortum

Naylon 12 hortumların üretiminde, yüksek oranda mukavemetli ve esnek bileşikler kullanılır (Naylon 12’nin özellikleri Naylon 11 ile aynıdır). 

Bu, hortum duvarının daha ince olmasını, daha büyük bir esneklik ve daha küçük bir büküm çapı elde edilmesini sağlarken, diğer yandan 165 PSI ile 375 PSI arasında değişen çalışma basınçları sunar. 

Isı ve ışık açılarından dengeli olan bileşik, boyut olarak stabildir. Sahip olduğu fiziksel özellikleri onu en dayanıklı termoplastik hortumlardan biri haline getirmektedir. Piyasaya çeşitli renk ve ambalaj seçenekleriyle birlikte inç ve metre cinsi ölçülerde sunulmaktadır.

Sıcaklık Aralığı: -40°C ile +90°C arası 
Çalışma Basıncı: 3’e 1 güvenlik faktörü

Naylon hortum hakkında önemli bilgiler:

Polyamid olarak da bilinen naylon, ilk termoplastik ürün olarak yaklaşık 50 yıl önce geliştirilmiştir. 

Naylon bileşikleri genel olarak, bileşiği meydana getiren monomer gruplarında bulunan karbon moleküllerinin sayısına göre sınıflandırılırlar. 

Bu karbon molekülleri Naylon 6, Naylon 11 veya Naylon 12 şeklinde veya hatta Nylon 6/6 ya da Nylon 6/12 gibi kombinasyonlarla gösterilirler. 

Birçok Naylon bileşiği higroskopiktir, yani nem emme özelliğine sahiptir. 

Daha ucuz maliyetli olan bazı bileşikler, ASTM D-570 testleri bazında yapılan ölçümlerde tespit edildiği üzere, %9.5 gibi emme oranlarına kadar
çıkarlar. 

Emme oranının bu kadar yüksek olması, plastik hortumlarda boyutsal ve mukavemet değişikliklerine ve dolayısıyla da erken bozulmalara yol
açabilir. 

Piyasada ayrıca, yine genel olarak Naylon 6, 11 ve 12 olmak üzere farklı Naylon tipleriyle anılan ancak Polyamid (PA) maddesiyle üretilmiş hortumlar bulunmaktadır. 

Daha düşük maliyetli olmasına rağmen Naylon 6, su emme eğilimli olması ve bu nedenle de boyutlarının artış göstermesi nedeniyle hortum
üretiminde nadiren kullanılır. 

Bu davranış, hortumun uzunluğunda önemli değişikliklere yol açabilir. 

Naylon 11 ve 12 birbirine oldukça benzer. Her iki naylon tipi de farklı baz maddelerden elde edilse de (Naylon 11 Hintyağından, Naylon 12 petrolden) neredeyse aynı performansı gösterir.
KÖKSAL PLASTİK ürünlerinde çoğunlukla Naylon 12 kullanmaktadır.

 

  • PNÖMATİK HORTUMDA ÖNCÜ KURULUŞ

  • E-BÜLTEN
  • HABER VE DUYURULAR İÇİN KAYDOLUN